Italiensk øvede Vejle
🇮🇹 Italiensk – Øvede i Vejle
Udvid dit ordforråd og styrk dine italienske sprogfærdigheder
Er du allerede godt i gang med det italienske sprog og klar til at tage næste skridt? På dette kursus i italiensk for øvede i Vejle arbejder vi med at styrke både mundtlig og skriftlig forståelse, så du kan kommunikere mere flydende og naturligt i dagligdags situationer og lettere tekster.
🎯 Hvad lærer du på italiensk for øvede?
På dette hold arbejder vi med:
-
At forstå det meste i almindelige samtaler
-
At kunne deltage aktivt i dialoger om dagligdags emner
-
At følge med i radio og tv på italiensk
-
At læse og forstå tekster på mellemniveau
-
At få indsigt i de vigtigste pointer i mere avancerede tekster
Kurset er ideelt for dig, der har et godt grundlag i italiensk og ønsker at forbedre din lytteforståelse, ordforråd og samtaleevne.
📚 Praktisk information
-
Sted: Vejle
-
Niveau: Øvede – ikke begyndere
-
Tilmelding: Kurset er åbent for nye deltagere, så længe dit niveau passer til holdet
-
Materialer: Der må påregnes udgifter til bøger, som ikke er inkluderet i kursusprisen
-
Lokale: Undervisningen foregår på 1. sal – OBS: der er ingen elevator
🌍 Lær italiensk – og brug det i praksis
Vores italienskkurser er både lærerige og hyggelige, og du bliver en del af et sprogligt fællesskab, hvor vi støtter hinanden i at udvikle os. Undervisningen foregår i et roligt tempo, hvor alle får plads til at deltage aktivt og trygt.
👉 Tilmeld dig italiensk for øvede i Vejle i dag og oplev, hvordan du med hver lektion kommer tættere på at mestre det italienske sprog!
Kursusdetaljer
1.210 kr./person
Underviser
Lise Christensen
Jeg er cand.mag fra Århus Universitet i italiensk og oldgræsk.
Efter studiet flyttede jeg til Toscana, hvor jeg har boede i 16 år.
De første tre år var jeg professionel lan¬de¬vejs¬ryt¬ter på et italiensk damehold.
Herefter arbejdede jeg som cykelguide, tog en uddannelse som lokalguide og blev mamma til to børn.
Jeg har gennem de sidste 14 år arbejdet som lokalguide og rejseleder i Toscana samt taget flere ¬kur¬ser efterfølgnede i italiensk kunst, historie og vin.
Jeg har arbejdet som underviser hos AOF siden jeg flyttede tilbage til Danmark for fire år siden.
Jeg vil i min undervisning bruge mine kundskaber til det italienske sprog og kendskab til den italienske hverdag i mine kurser, men også inddrage min viden om Italien samt italiensk kunst, kultur og litteratur.
1.210 kr./person
Tilmeld venteliste