Bevægelse og afspænding: ”Nøje udvalgte øvelser” for dig med belastninger.
"Du vil blive guidet gennem et særligt udvalg af kropsøvelser for mental ro, smidighed, styrke og kropsbevidsthed opsamlet gennem 35 år som underviser i bevægelse, afspænding, Pilates, yoga, styrketræning, mindfulness mm..
Kurset henvender sig til dig, der har skavanker, smerter, eftervirkninger af fx sygdom, operationer, stress, mental belastning mm. Du vil blive guidet blidt og roligt gennem øvelser for kroppen med fokus på at øge din kropsbevidsthed, smidighed, styrke og mentale ro. Hele kroppen vil blive arbejdet igennem og styrket, ikke styrketrænet.
Vi arbejder liggende på madrasser, som forefindes i rummet, og i stående stilling. Øvelserne vil undervejs blive tilpasset netop dig og det din krop kan.
Hver gang afsluttes med liggende kropsscanning/dyb afspænding. Vi mødes og praktiserer i en let og uhøjtidelig atmosfære.
Vi vil drage omsorg for en krop, mærket af livets strabadser.
"
Kursusdetaljer
1.200 kr./person
Underviser
Lisbeth Holm Clausen
Jeg er psykomotorisk terapeut, som er en professionsbachelor med fokus på krop og psyke sammenhænge gennem behandling og undervisning. Psykomotoriske terapeuter arbejder med behandling, sundhedsfremme og forebyggelse af fysisk og psykisk sygdom.
Jeg er uddannet for over 30 år siden og har arbejdet med behandling og undervisning af børn og voksne lige siden. Jeg er meget optaget af børn og familiers vilkår, og af hvordan vi skaber de bedste opvækstbetingelser for børn. Ud over at arbejde som underviser, arbejder jeg som privatpraktiserende psykomotorisk terapeut.
Jeg har undervist i mindfulness siden 2007 og har min viden og erfaring fra min uddannelse, efteruddannelser og egen meditationspraksis gennem de sidste 30 år. Mine meditationslærere kommer fra Vækstcenteret i Nr. Snede. Se mere på www.lisbeth-clausen.dk.
1.200 kr./person
Tilmeld kursus