Priser for hele kurset

Info om priser
Priserne kan variere afhængigt af forskellige kommunale tilskud
  • Fuldt betalende 300 kr/person
  • Arbejdsledig, Tårnby 206 kr/person
  • Efterløn, Tårnby 206 kr/person
  • Pensionist, Tårnby 206 kr/person

Kursusdage

  • 06-02-2024
    Tirsdag
    17:00 - 20:30

Beskrivelse

I 2019, valgte FN at dedikere 10. februar hvert år til Bælgfrugternes Dag. En international dag med dét formål at sætte fokus på bælgfrugternes potentiale som en del af løsningen og arbejdet med verdensmål 2, om at udrydde sult samt verdensmål 13 om at bremse klimaforandringerne.

Bælgfrugter har et højt indhold af protein og er rige på kostfibre, vitaminer og mineraler og har et lavt indhold af kalorier. Desuden er bælgfrugten en bæredygtig og klimavenlig spise, der har et lavt CO2-aftryk.

I anledningen af mærkedagen, skal vi på dette kursus lave lækker og nem hverdagsmad med bønner, linser og ærter. Du vil blive introduceret til alverdens forskellige bælgfrugter, deres egenskaber, fordele og anvendelse.

Udgifter til råvarer 90,- er inkluderet i prisen.
Forklæde, karklude, viskestykker og 2-3 bøtter til eventuelle rester.

Bemærk

Udgifter til råvarer 90,- er inkluderet i prisen.
Medbring: Forklæde, karklude, viskestykker og 2-3 bøtter til eventuelle rester.

Lignende kurser