Besøg i Synagogen i København
Start: 15.11.2023, kl. 11:15
AOF Storkøbenhavn/Kbh , AOF Center Storkøbenhavn
Synagogen i København, Krystalgade 12, 1172 København K
Lars Hermann
Priser for hele kurset
- Fuldt betalende 195 kr/person
Kursusdage
-
15-11-2023Onsdag11:15 - 12:30
Beskrivelse
Vi skal på besøg i Synagogen, hvor en guide vil fortælle om det Mosaiske Trossamfund. Det er et besøg værd, hvad angår arkitektur, og fordi ceremonien i sig selv har en nærmest eksotisk karakter for udefrakommende. Indvendigt har synagogen et stort og pompøst toraskab i guld, hvor de hellige toraruller (Mosesbøger) er anbragt samt et smukt og meget højt loft.
Samtidig gælder det særlige forhold, at kvinder og mænd ikke sidder sammen i synagogen. Mænd sidder i selve synagogesalen, mens kvinder sidder oppe i galleriet. I såvel dame- som herreafdelingen findes der bønnebøger med dansk oversættelse til brug for besøgende.
Vi mødes foran indgangen 11.15 og bliver sluset ind. Der må ikke medbringes store tasker og poser. Der er opbevaringsmulighed. Alle mænd bedes medbringe hovedbeklædning. I begrænset omfang vil kalotter kunne lånes. Navn, adresse, e-mail og fødselsdato skal opgives på alle deltagere. En tilmelding pr. person.
Bemærk
Der må ikke medbringes store tasker og poser. Der er opbevaringsmulighed. Alle mænd bedes medbringe hovedbeklædning. I begrænset omfang vil kalotter kunne lånes.