Igangværende

Spansk A2-1

Dette hold er for dig, der kan lidt spansk. Du kan med korte og enkle sætninger begå dig i de mest gængse rej­se­si­tu­a­tio­ner, samt indkøb og re­stau­rant­be­søg og tale om din familie. Du kan tale i nutid og også bruge de mest almindelige uregelmæssige verber. Du har kendskab til verbaltiderne pretérito pérfecto (før nutid) og pretérito indefinido (kort datid), men behøver øvelse i at bruge dem.
 
I denne sæson arbejder vi på at udvide vores ordforråd og kendskab til ver­bal­pe­rif­ra­ser samt brugen af TENER, SER, ESTAR og HAY. Vi øver os I at tale om årsager, behov, vaner samt be­tin­gel­ses­sæt­nin­ger med 'hvis' ('si'). I undervisningen lægger jeg i høj grad vægt på de kommunikative aspekter med fokus på kursisternes mundtlige sprog­fær­dig­he­der, samt ikke mindst en afslappet og hyggelig stemning.
 
Vi bruger bøgerne: Bitácora 2 - Nueva edición, grundbog (ISBN: 9788416347667) og øvebog (ISBN: 9788416347674) fra forlaget Difusión.
De kan købes på Academic Books' hjemmeside. Vi arbejder med kapitel 0-2 i bogen.



Kursusdetaljer

Foreningshuset Rungstedvej, Rungstedvej 23, 2970 Hørsholm
Tirsdag, 13:10 - 14:50
36 lektioner, 18 mødegange
Tirsdag 18. februar, 2025
Hold nr.: 4125106001

1.950 kr./person

6 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Gabriela Analía Francisco Cuello

Mit navn er Gabriela, jeg har spansk som modersmål fra Argentina, og jeg har boet i Spanien i seks år.
Som person er jeg meget organiseret, og det synes jeg er vigtigt i forhold til undervisningen. Jeg laver klare lektionsplaner, sætter mål for hvert hold og tjekker, hvordan kursisterne klarer sig.
Da jeg har boet i forskellige spansktalende lande, kan jeg tilbyde en dybere forståelse af sproget og kulturen. Dette vil gøre det mere interessant og komplet at lære spansk.


1.950 kr./person

Tilmeld kursus