Hvorfor får så mange ADHD-diagnosen i dag?

Hvorfor er der så mange der får ADHD-diagnosen i dag?
Et foredrag om baggrundene for hvorfor så mange får ADHD diagnose i dag.
Hvad er det for faktorer: I samfundet, i det enkelt individ, i be­hand­lings­sy­ste­met, i forståelsen af diagnoser og af os selv og i måden vi stiller diagnoser på, som spiller ind på at så mange får ADHD diagnosen i dag?

Kursusdetaljer

Kedelhuset, Fredensvej 12B, 3400 Hillerød
Mandag, 19:00 - 21:00
2 lektioner, 1 mødegang
Mandag 24. marts, 2025
Hold nr.: 3425111000

125 kr./person

41 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Jonas Wridt

Jonas Wridt er autoriseret psykolog, spe­ci­alp­sy­ko­log i psykiatri samt specialist i psykopatologi, dvs. særligt specialiseret i udredning og diagnostik. Han er desuden læreruddannet og har undervist i psykologi på Kofoeds Skole samt holdt mange oplæg hos Røde Kors, Region Hovedstaden, Bedre Psykiatri samt mange flere.

Jonas har oprettet klinikken Spe­ci­alp­sy­ko­lo­gisk Center i Værløse sammen med en anden spe­ci­alp­sy­ko­log og en psykiater, hvor de tilbyder grundig udredning og behandling for alle psykiske lidelser.
Senest var de i Alt om Furesø, hvilket kan læses her: omfuresoe.dk/jonas-vil-goere-en-forskel-kvalitet-i-udredninger/


125 kr./person

Tilmeld kursus