Strik og Hækling - for begyndere og let øvede

Velkommen til et kreativt kursus, hvor vi arbejder med både strik og hækling på en afslappet og inspirerende måde. Her er der plads til at udvikle dine færdigheder og afprøve nye kombinationer, f.eks. strikkede ærmer og en hæklet krop.
For at få mest ud af kurset er det en fordel, hvis du har prøvet at strikke ret og vrang samt hækle luftmasker og fastmasker. Vi bygger videre på det, du allerede kan, og du vil hurtigt opleve, hvordan teknikkerne falder på plads i hænderne.
Inden kursusstart kan du dele dine ønsker til undervisningen, så vi kan tilpasse forløbet, så det passer til dig. Kurset handler ikke om at gøre alting perfekt, men om at få glæde af håndarbejdet og opdage nye muligheder.

Camilla kan kontaktes på camilla@designette.dk

Kursusdetaljer

Vangede Stationsbygning, Vangedevej 143, 2820 Gentofte
Onsdag, 10:00 - 12:35
21 lektioner, 7 mødegange
Onsdag 23. april, 2025
Hold nr.: 25162313

1.340 kr./person

12 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Camilla Ette Gotfredsen

Jeg er vok­sen­for­mid­ler med speciale i håndstrik og har over 15 års erfaring som designer og pro­jek­tansvar­lig. Jeg har samarbejdet med internationale fagblade som The Guild of Master Knitting Magazine samt europæiske spinderier. Derudover har jeg undervist børn med særlige behov, unge i ungdomsskolen og voksne i FOF-strikkekurser for begyndere og letøvede. Mine arbejder er blevet udstillet i flere europæiske byer og har været med på trendshows i både København og London. Jeg lægger stor vægt på brugen af materialer af høj kvalitet, der er bæredygtige. Mit arbejde er præget af både håndværk og passion, hvor jeg lægger vægt på processen såvel som det færdige produkt.

1.340 kr./person

Tilmeld kursus